Rada programowa

  • Rada programowa

Rafał Bednarek

Wiceprezes Zarządu BIK

Od 2012 r. pełni funkcję wiceprezesa Zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A. i nadzoruje Pion Biznesu Bankowego i Detalicznego. Odpowiada za rozwój biznesu z bankami, firmami leasingowymi oraz faktoringowymi jak również za biznes w obszarze klientów indywidualnych. Jest równocześnie członkiem Rady Nadzorczej Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor S.A.

Jest absolwentem Politechniki Poznańskiej oraz studiów podyplomowych i doktoranckich na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu w zakresie ekonomii i rynków kapitałowych, jak również studiów podyplomowych na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie służby zagranicznej i międzynarodowej.

Marcin Gadomski

Wiceprezes Zarządu Banku, nadzorujący Pion Zarządzania Ryzykami, Bank Pekao S.A.

Od sierpnia 2018 r. do listopada 2019 r. Marcin Gadomski pełnił funkcję Członka Zarządu Pekao Banku Hipotecznego S.A., gdzie 20 listopada 2018 r. uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie funkcji Członka Zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku. Następnie objął funkcję Wiceprezesa Zarządu Banku Pekao S.A., gdzie odpowiada za Pion Zarządzania Ryzykami.

Ukończył studia magisterskie w Szkole Głównej Handlowej, na kierunku Finanse i Bankowość. Był także stypendystą na Uniwersytecie w Kilonii (Niemcy) oraz ukończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej. Zdał szereg egzaminów certyfikacyjnych, w tym: Financial Risk Manager (FRM), Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Project Management Professional (PMP). Brał udział w renomowanych międzynarodowych programach dot. przywództwa (Iese, Wharton, MiT, IMD). Karierę zawodową w sektorze bankowym rozpoczął w 2002 roku pracując w firmach doradczych i instytucjach finansowych.

Bożena Graczyk

Wiceprezes Zarządu, ING Bank Śląski S.A.

Stanowisko Wiceprezesa Zarządu w ING Banku Śląskim S.A. objęła w czerwcu 2017 roku. Od czerwca 2021 roku jest również Przewodniczącą Rady Nadzorczej ING Banku Hipotecznego S.A.

Pełni też funkcję Członka Rady Nadzorczej w spółkach zależnych: ING Commercial Finance Polska S.A., ING Lease (Polska) Sp. z o.o., ING Investment Holding (Polska) S.A., ING Usługi dla Biznesu S.A. oraz SAIO S.A. Od lutego 2023 jest także Członkiem Prezydium Komitetu ds. Diversity & Inclusion przy Związku Banków Polskich.

W latach 1994-2017 była związana z KPMG, gdzie w 2001 roku została Partnerem w obszarze usług finansowych. Wcześniej zajmowała stanowiska Dyrektora Zespołu ds. Usług Doradczych z zakresu rachunkowości, a następnie Dyrektora Zespołu ds. Zarządzania Ryzykiem Finansowym. W latach 1996-1997 brała udział w badaniu sprawozdań finansowych instytucji finansowych wykonywanych przez KPMG Hiszpania.

Jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła też Program Executive MBA in International Business w University of Bristol oraz École Nationale des Ponts et Chaussées, Advanced Management Program w IESE Business School na Uniwersytecie Nawarry oraz Stanford Executive Program: Be a Leader Who Matters w Stanford Graduate School of Business.

Posiada uprawnienia biegłego rewidenta.

Krzysztof Kalicki

Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej, Deutsche Bank Polska

Od 23.05.2019 jest wiceprzewodniczącym Rady Banku DB Polska SA. W okresie 2002 – 2019 pełnił funkcję prezesa Zarządu Deutsche Bank Polska. W latach 1996-1998 I wiceprezes Zarządu Banku Pekao S.A.; od października 1990 do grudnia 1996 pracował w Ministerstwie Finansów – do stycznia 1992 jako doradca Ministra Finansów, następnie dyrektor Departamentu Zagranicznego, a od czerwca 1994 Sekretarz Stanu, I Zastępca Ministra Finansów. W latach 1976-2001 pracownik Katedry Finansów Międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej. Od 2002 roku zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii L. Koźmińskiego – Katedra Bankowości, Ubezpieczeń i Ryzyka.
W 1976 ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, obecnie Szkoła Główna Handlowa z tytułem magistra ekonomii na Wydział Handlu Zagranicznego. W tej samej uczelni obronił pracę doktorską w 1983 roku, a habilitacyjną w 2001 roku.
Autor ponad 150 opracowań, referatów, artykułów i książek.

Krzysztof Karwowski

Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Szczytnie.

Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających w Związku Banków Polskich i członek prezydium Rady Związku.

Przewodniczący Komitetu Rozwoju Rady Zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.
Absolwent Wydziału Mechanicznego Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie i jej były pracownik naukowo-dydaktyczny. Swoje wykształcenie poszerzał na wielu szkoleniach i studiach podyplomowych między innymi w Gdańskiej Akademii Bankowej, Warszawskiej Wyższej Szkole informatyki, Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Krzysztof Koźmiński

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych.

Kierownik Zakładu Ekonomicznej Analizy Prawa, a także kierownik Centrum Oceny Skutków Regulacji oraz kierownik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Radca prawny, partner zarządzający w kancelarii Jabłoński Koźmiński.

Ekspert instytucji publicznych (m.in. członek Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, członek Rady COVID-19 przy Prezesie Rady Ministrów, stały ekspert Komisji Nadzwyczajnej Sejmu do rozpatrzenia projektu ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, ekspert Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Unii Europejskiej, ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej) oraz organizacji pozarządowych (m.in. Wiceprzewodniczący Komisji Etyki Bankowej Związku Banków Polskich), pełnił też obowiązki członka rad nadzorczych spółek oraz sporządzał opinie prawne i projekty aktów normatywnych na zlecenie polskich i zagranicznych organów władzy publicznej.

Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym książek na temat odpowiedzialności odszkodowawczej za niezgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej, instytucji bankowych kredytów indeksowanych i denominowanych do kursu walut obcych oraz teorii i praktyki legislacji.

Bartosz Kublik

Prezes Zarządu, Bank Ochrony Środowiska S.A.

W 2003 r. objął stanowisko dyrektora oddziału Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej. Od 2007 r. w zarządzie banku, a od 2012 r. do 2023 r. na stanowisku Prezesa Zarządu.

Członek V kadencji Rady Zrzeszenia BPS. Członek Rady Nadzorczej Domu Maklerskiego Banku BPS S.A. Czynnie uczestniczył w tworzeniu Instytucjonalnego Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. Od stycznia 2016 r. do maja 2022 r. pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS. W latach 2014-2024 członek Rady Związku Banków Polskich oraz przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych.

W 2023 roku jako wiceprezes zarządu Związku Banków Polskich nadzorował obszar bezpieczeństwa banków (w tym cyberbezpieczeństwa), obszar regulacji nadzorczych, a także obszar programów krajowych i zagranicznych oraz współpracy ze środowiskami gospodarczymi. Od lipca 2024 r. pełni funkcję prezesa zarządu BOŚ.

Ukończył studia wyższe na Wydziale Nauk Politycznych w Wyższej Szkole Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku oraz studia podyplomowe w zakresie bankowości i finansów
w SGGW w Warszawie. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Prawa Europejskiego w Warszawie, studiów podyplomowych w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Marcin Liberadzki

Profesor SGH, doktor habilitowany nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse.

Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku „finanse i bankowość”, tam też odbył studia doktoranckie. Jest również absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, od 2009 r. wykonuje zawód radcy prawnego. Członek Senatu SGH kadencji 2020 – 2024.
Doradca ekonomiczny Marszałka Senatu RP.

Katarzyna Majewska

Wiceprezes Zarządu Citi Handlowy.

Stanowisko Wiceprezesa Zarządu Citi Handlowy objęła we wrześniu 2022. Odpowiedzialna jest za Sektor Operacji i Technologii. Do zespołu Citi Handlowy dołączyła w 2016 r. po 7 latach w Grupie PZU, gdzie pełniła funkcję Dyrektora Zarządzającego ds. administracji i logistyki. Wcześniej, w okresie 1999- 2009 Katarzyna pracowała w Banku Handlowym. W latach 2017-2021 była wiceprzewodniczącą Forum Cyberbezpieczeństwa przy Związku Banków Polskich.

Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej, Harvard Business School, Yale School of Management oraz posiada tytuł MBA Rotterdam School of Management.

Piotr Mazur

Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Zarządzania Ryzykiem, PKO Bank Polski.

Od stycznia 2013 r. po uzyskaniu zgody KNF, pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu PKO Banku Polskiego S.A. odpowiedzialnego za Obszar Zarządzania Ryzykiem, obejmującym w szczególności zarządzanie kluczowymi rodzajami ryzyka dotyczącego działalności Banku. Bierze bezpośredni udział w tworzeniu strategii Banku.

Jest przewodniczącym komitetów kredytowych Banku, przewodniczącym Komitetu Ryzyka Operacyjnego, zastępcą przewodniczącego Komitetu Zarządzania Aktywami i Pasywami, członkiem Komitetu Strategii Banku, Komitetu ds. Bezpieczeństwa Informatycznego, Komitetu Jakości Danych. Był członkiem Rad Nadzorczych spółek z Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A.: PKO Bank Hipoteczny S.A., PKO Leasing S.A., PKO Faktoring S.A. Aktualnie Jest członkiem Rady Nadzorczej spółek Biuro Informacji Kredytowej S.A. oraz System Ochrony Banków Komercyjnych S.A.

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Posiada ponad trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze bankowym – głównie w obszarach ryzyka, restrukturyzacji i kredytów oraz w międzynarodowych grupach finansowych działających w Europie, USA i Ameryce Południowej, współpracował z regulatorami w Polsce i za granicą. Członek rad nadzorczych, rad wierzycieli, członek i przewodniczący kluczowych komitetów zarządzania ryzykiem.

Wojciech Pantkowski

Wiceprezes Zarządu KIR odpowiedzialny za Obszar Usług Internetowych i Sprzedaży.

W latach 2017-2020 pełnił funkcję Dyrektora Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej w Związku Banków Polskich. W okresie 2007-2017 jako Dyrektor Zarządzający w Banku Pekao S.A. odpowiadał za Departament Klienta Detalicznego oraz Departament Marketingu i Rozwoju Produktów. Pełnił kluczową rolę w procesie połączenia banków Pekao S.A. i Banku BPH S.A. Kierował projektami w ramach wymiany know-how w Grupie Unicredit. Odpowiadał również za wdrożenie aplikacji PeoPay.

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

Jarosław Rot

Dyrektor Wykonawczy, odpowiedzialny w Banku BNP Paribas za Obszar Zrównoważonego Rozwoju, członek rozszerzonego Zarządu Banku (Executive Committee).

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (dwa dyplomy), uczestnik licznych programów rozwoju menadżerów realizowanych m.in. przez Grupę BNP Paribas, Harvard Business School, Cambridge Institute for Sustainability Leadership, Queen Hedvig Academy oraz IMD.

Na przestrzeni blisko 20 lat swojej aktywności zawodowej wielokrotnie angażował się w prace grup roboczych przy Związku Banków Polskich, przyczyniając się do wypracowywania nowych standardów i rozwiązań w zakresie zarządzania kapitałem, płynności średnio i długoterminowej oraz ESG. Z ramienia ZBP był wyznaczany jako ekspert wspierający sejmowe prace Komisji Finansów Publicznych w zakresie sekurytyzacji oraz reprezentujący środowisko bankowe w konsultacjach dotyczących wspomnianych powyżej zagadnień prowadzonych z Komisją Nadzoru Finansowego oraz Ministerstwem Finansów. Przez kilkanaście lat aktywnie współtworzył polski rynek międzybankowy, współpracując z przedstawicielami innych banków oraz z Narodowym Bankiem Polskim.

Od kilku lat aktywnie wspiera rozwój programów i instrumentów pozwalających przeciwdziałać zmianom klimatycznym oraz sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. Inicjator powołanego w 2018 roku w Banku BNP Paribas centrum kompetencji w zakresie finansowania programów zrównoważonego rozwoju we współpracy z międzynarodowymi i krajowymi instytucjami finansowymi.

Od 2020 roku sprawuje w banku funkcję Chief Sustainability Officera i Przewodniczącego Rady ds. Zrównoważonego Rozwoju. Aktywnie uczestniczy w inicjatywach rynkowych skupionych wokół transformacji energetycznej. Jest przedstawicielem Komitetu Sterującego Chapter Zero Poland oraz członkiem Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu.

Za wkład w rozwój polskiej bankowości uhonorowany Odznaką Honorową Związku Banków Polskich oraz Medalem im. Mikołaja Kopernika.


Piotr Turek

Dyrektor Departamentu Komunikacji w Narodowym Banku Polskim.

Członek działającej przy Europejskim Banku Centralnym grupy The Eurosystem/European System of Central Banks Communication (ECCO). Doktor nauk ekonomicznych.

Ekspert, felietonista i wykładowca rynku komunikacji, rozrywki i edukacji. Pasjonat tematyki futurologii oraz rewolucji cyfrowej.

Sławomir Żółtek

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany nauk prawnych.

Od początku kariery związany jest z Wydziałem Prawa i Administracji UW. W 2004 roku ukończył studia magisterskie, w 2008 roku uzyskał stopień doktora nauk prawnych, a w 2018 roku z wyróżnieniem stopień doktora habilitowanego. Jest profesorem uczelni. Specjalizuje się w teorii prawa i prawie karnym. Jako wykładowca akademicki pracuje od 2008 roku, prowadzi m.in. zajęcia kursowe z prawa karnego, z systemu prawnego i zawodów prawniczych, a także z prawa karnego gospodarczego.

Wieloletni pracownik centralnych organów wymiaru sprawiedliwości. W 2005 został pracownikiem Sądu Najwyższego, a następnie – w 2009 roku członkiem Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Był wpisany na listy adwokatów oraz radców prawnych. Obecnie piastuje funkcję członka Głównej Komisji Orzekającej w Sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych.

W kadencji 2020–2024 prof. Sławomir Żółtek zajmuje stanowisko prorektora ds. studentów i jakości kształcenia UW.

00-380 Warszawa, ul. Kruczkowskiego 8 pab@wib.org.pl
X